GENÇ BÜROKRAT MANŞET HABERLER

SİYASET GÜNDEMİ
TÜRKİYE
ATAMA & TAYİNLER
DUYURULAR
BÜROKRAT HABERLERİ
RÖPORTAJ

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI


Bu makale 2017-06-23 10:44:28 eklenmiş ve 366 kez görüntülenmiştir.
Mehmet İrmeşe

21 Mayıs 2017 tarihe özel bir gün olarak geçti. Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistemi döneminde, ilk defa Cumhurbaşkanı bir siyasi partinin genel başkanı oldu. Aslında bu sistem gizli olarak bir şekilde vardı ama resmiyeti yoktu. Mesela Turgut Özal ANAP’ tan ayrılıp Cumhurbaşkanı olduğunda partisinden ne kadar kopabilmiş ve tarafsız olabilmişti? Keza Süleyman Demirel Doğruyol Partisi Genel Başkanı iken Cumhurbaşkanı seçildiğinde her ne kadar “ben artık Cumhurbaşkanıyım. Siyasi değilim” desede DYP ile diğer partiler arasındaki mesafeyi ne kadar eşit tutabilmiştir?  Yine Sayın Abdullah Gül Ak Parti ile CHP, MHP ve HDP’ ye aynı mesafede kalabilmiş midir? Siyasi partilerden gelen hiç bir Cumhurbaşkanının tamamen tarafsız olabilmesi mümkün değildir. Bu insanın yaradılışına aykırıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Ak Parti için ne diyor  ‘Aşkım’… Kurucusu olduğu bir partiye aşkım diyen bir insanın Cumhurbaşkanı olduğunda partisinden kopmasını nasıl bekleyebiliriz?

Dolayısı ile şimdi yapılan daha önce illegal olan partili Cumhurbaşkanlığını legal hale getirmektir. Sayın Binali Yıldırım,  Başkan vekili olarak Başbakan iken ne yapıyorsa,  aynı işi yapmaya devam edecektir. Sadece titri değişmiştir. Güçlü bir lider olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı iken ne yapıyorsa,  özünde ayını işi yapmaya devam edecektir. Sadece sıfatı Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı olmuştur. Bu konunun daha fazla tartışılacak bir tarafı da yoktur. Muhalefet Patilerinin bu tartışmalardan çıkıp artık asli görevlerine dönmelerinin vaktidir. Zira iş yapmak yerine havanda su dövmeye devam ederlerse daima muhalefette kalmaya devam edecekler demektir.

21 Mayıs’ı geçtikten sonra sıra yeni kabinede. MKYK seçiminden sonra MYK seçimi ve Bakanlıkların yeniden revize edilmesi, Haziran ayının yeni gündemi. Yeni Genel Başkanın konuşmalarından anlıyoruz ki Ak Parti’de yapılacak yeni değişikliklerle 2002 ‘den 2011’e kadar süren Ak Parti heyecanı yeniden yakalanacak ki buna acilen ihtiyaç var.

 

Yeni Genel Başkan ve ekibine hayırlı olsun dileklerimle…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Genç Bürokrat Dergisi Haber Portalı
© Copyright 2015 İRM TASARIM AJANSI. Tüm hakları saklıdır. Bu site İRM Pusula Tasarım Ajansı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA